با انواع چادر مسافرتی آشنا شوید

ارسال شده: تاپ اینتکس در: مقالات چادر مسافرتی بر: Tuesday, August 14, 2018 کامنت: 0 Hit: 2185

چنانچه بخواهید چند شبی را به عنوان کمپینگ در جنگل یا کوه بگذارنید نیازمند آن هستید تا چادر مسافرتی داشته باشید. در این مقاله سعی کرده ایم شما را با انواع متداول چادر های مسافرتی آشنا کنیم تا لحظات مفرح و راحتی با خانواده خود در دل طبیعت داشته باشید.

می خواهیم شما را با انواع چادر های مسافرتی که اکثر آنها به صورت خودکار برپا می شوند آشنا کنیم.

چادر ساده The basic ridge tent

روزگاری همه ی چادر ها مسابه شکل زیر بودند. سقف آن ها به شکل یک خط از دو طرف چادر کشیده می شد.این چادر بسیار مقاوم و پایدار هستند و از چادرهای یک نفره تا چادر یا خیمه های بزرگ را شامل می شوند.برپا کردن آنها آسان است و هنوز هم پناهگاه هایی عالی محسوب می شوند.

عیب اصلی آنها در ارتفاع آنها می باشد.حتی در بزرگ ترین چادر ها، در ارتفاع محدودیت وجود دارد. مهم نیست که فقط آنها را برای خوابیدن نیاز داشته باشید. چننچه در چادری نتوانید براحتی راه بروید، این موضوع از ایده آل بودن چادر برای اقامت کم می کند.

چادر گنبدی Dome tent

چادر های گنبدی برای زمانهایی کناسب است که زیاد نیاز به پیاده روی ندارید.آن ها توسط میله های به حالت گنبد در می آیند و بالای چادر را در برمی گیرند.

دو میله انعطاف پذیر در وسط به یک گنبد شش گوشه تبدیل می شوند. طرفها بیشتر عمودی هستند بنابراین حجم کلی چادر بهتر است. پایداری در مدل های کوچکتر خوب است، اما، بر خلاف چادرهای ساده قبلی، گنبدها می توانند با افزایش اندازه پایداری کمتری داشته باشند.

چادر ژئودسیک Geodesic

این چادر مسافرتی برگرفته از یک اصطلاح ریاضی است.اما امروزه برای توصیف یک چادر استفاده می شود که میله ها بر روی سطح عبور می کنند و در یک تقاطع به شکل مثلث متصل می شوند. این مورد، فشار را در سراسر ساختار توزیع می کند، و آن را به عنوان پایدار ترین نوع چادر برای شرایط آب و هوایی شدید معرفی می کند. اگر می خواهید اورست را صعود کنید، بهتر است که با خود یک چادر ژئودسیک ببرید.

چادر های فوری instant or quick-pitch tent

این چادر ها در بین چادر های مشابهی که خودشان باز می شوند،بسیار جدید هستند.یک چارچوب طولانی، پیچ خورده و آویزان به طور دائمی به پارچه چادر نصب شده است. با چرخاندن قاب، چادر به یک بسته دایره ای تبدیل می شود.

با باز کردن بسته به راحتی، این مورد از انوع چادر مسافرتی باز می شود و نیازی به سر هم کردن هیچگونه میله ای نیست.

در گذشته می گفتیم که این چادرها تنها در شرایط آب و هوایی خوب کاربرد دارند. اما با پیشرفت نوع ساخت، آن ها را برای شرایط سخت تر آماده کرده است.

چادر های با دوام inflatable tent

با اینکه این چادرها کمیاب هستند، اما بسیاری از مردم در مورد آن ها شنیده اند. این چادرها کمی گران هستند و وزن آن ها نیز سنگین است.

با این حال اگر شخصی را دیدید که یکی از این چادرها دارد، می توانید به مشاهده برپا شدن آن بپردازید. با بیرون کشیدن چادر از گوشه ها و روشن کردن کمپرسور، چادر به طور خودکار بعد از چند دقیقه برپا می شود.

چادر های خیَم The khyam system

بهترین، شناخته شده ترین و طولانی ترین چادرهای فوری، از تولید کننده خیَم است که تعداد زیادی از چادرهای آن بیش از یک دهه در بازار بوده است.

سیستم این مورد از انواع چادر مسافرتی بر پایه یک پیچ و مهره ساده استوار است. این پیچ و مهره می تواند یک میله انعطاف پذیر را مستقیما نگه دارد و یا خم کند. اسکلت چادر به طور دائم به پارچه متصل شده و قرار دادن چادر به اندازه ای ساده است که تنها آن را از کیسه خود بیرون می آورد و اجازه می دهید میله ها به سمت راست بروند. سپس با چند حرکت ساده چادر برپا می شود.

چادر تونلی Tunnel tent

چادرهای گنبدی را نمی توان جادارترین چادرها نامید، به همین منظور چادر تونلی درست شده است. در این چادر میله ها به طور موازی و به شکل یک تونل در کنار هم قرار گرفته اند که با برپا شدن شبیه به یک تونل می شوند.

این مورد، در اندازه و سبک های بسیار زیادی وجود دارد و برای سفرهای خانوادگی بسیار مناسب می باشد.

چادر ویساویس Vis-a-vis tent

هنگامی که گنبد و تونل شروع به رشد کردند، طراحان چادر اتاق های اضافی را به ساختار اصلی اضافه کردند.

این روند در فرانسه آغاز شد که بخش بزرگی از چادر در وسط آن قرار دارد و اتاق های جانبی از هر طرف به دو فضای خواب می رسند.

چادر پاد Pod living

بسیاری از انواع چادر های مسافرتی بزرگ امروزه به این سبک هستند. آن ها یک بخش مرکزی دارند و چند بخشی که شبیه به اتاق، به این مرکز وصل شده است. خانواده ها به این چادرها خیلی علاقه نشان می دهند. بچه ها می توانند اتاق خودشان را داشته باشند و شخصی سازی این چادر به خوبی انجام شده است

البته این چادر معایب دیگری نیز دارند. این موضوع که آن ها فضای زیادی می خواهند کمی شاید به ضرر صاحب چادر باشد. بسیاری از مناطق مجاز کمپینگ برای این وسعت از شما پول بیشتری می گیرند و برخی از آن ها اجازه کمپ شاید ندهند. همچنین سنگینی این چادرها کمی دردسر ساز است.

چادر قابی Frame tent

این میله های انعطاف پذیر هنوز هم در بسیاری از چادرها کاربرد دارند و در میان طراحان محبوب هستند.

آنها از یک چارچوب محکم از میله های مستقیم (معمولا فولاد) با مفاصل زاویه دار استفاده می کنند و هنوز هم می توانند فضای خوبی به همراه پایداری به فردی که می خواهد کمپینگ کند، ارائه دهند.

چادر های بزرگ خانوادگی Large family tents

طراحان چادر کاری کرده اند که چادرهای کوچک با طراحی بهتر و اندازه بزرگ تر فراهم شوند. بسیاری از تولید کنندگان انواع چادر مسافرتی در حال حاضر ترکیبی از سبک های چادر قدیمی به همراه فضای بهتر ارائه می دهند. این ها مثل چادرهای تونلی جادار هستند اما به شکل گنبد دیده می شوند.

کامنت

پیام خود را بگذارید